Yazılım

Çevrimiçi taciz, bir bireyi, grubu veya kuruluşu takip etmek, taciz etmek, tehdit etmek veya korkutmak için İnternet veya diğer elektronik araçların kullanılmasıdır. Sistematik olarak ve tekrar tekrar yapılabilir. Bu, e-posta, sosyal medya, sohbet odaları, anlık mesajlaşma veya diğer çevrimiçi platformlar aracılığıyla yapılabilir. Fiziksel dünyada takip ve taciz gibi, siber takip ve çevrimiçi taciz de yasa dışıdır. Cezalar olduğu için dijital olarak takip edildiğinizi bildiğinizi düşünüyorsanız yerel yetkililerle konuşun.

Siber takip, bir mağduru takip etmek için elektronik araçlar kullanmayı içeren bir çevrimiçi taciz türüdür ve genellikle “öldürmek, yaralamak, taciz etmek, korkutmak veya öldürme, yaralamak, taciz etmek veya korkutmak amacıyla gözetim altına almak” kalıbına atıfta bulunur. ” Siber takip, genellikle bir hedefin korku, endişe, aşağılanma ve aşırı duygusal sıkıntı çekmesine neden olan, tekrar tekrar veya düzenli olarak gerçekleştirilen bir dizi taciz edici davranışı içerebilir.

Neden biri siber takip yapıp sizi internette taciz etsin? Gerçek hayattaki takip ve taciz gibi, çevrimiçi taciz ve siber takip de genellikle birinin başka birinin hayatını kontrol etme ihtiyacının belirtileridir. Bir takipçi genellikle sevgilidir, eski sevgilidir ya da başkasının mahremiyet özgürlüğü ve bağımsızlığı hakkını umursamayan reddedilmiş bir sevgili olmak ister. Veya benzer bir notta, kurbanı bir düzeyde onları ayırdığı veya reddettiği için cezalandırmak istersiniz.

Bazı siber takip örnekleri:

· Mağdura manipülatif, tehdit edici, açık saçık veya taciz edici mesajlar göndermek.
· Sosyal ağ ve arkadaşlık sitelerinde sahte çevrimiçi hesaplar oluşturmak, mağduru taklit etmek veya sahte bir kişi kullanarak mağdurla iletişim kurmaya çalışmak.
· Kurbanın çevrimiçi hesaplarını hacklemek ve kurbanın ayarlarını ve şifrelerini değiştirmek.
· Mağdurun kişisel bilgileri (adres, telefon numarası vb.) ve/veya fotoğrafları ile çevrimiçi platformlara mesaj göndermek.
· Mağdurun e-postalarını okumak için mağdurun e-posta hesaplarına girmek.

ve benzeri..

Siber takip mağduruysanız, sosyal medya hesaplarınızı askıya almayı düşünün ve telefon numaranızı değiştirin.
Ancak sosyal medyayı kullanmaya devam etmeye karar verirseniz ve telefonunuz için, işte sizi güvende tutan bazı ipuçları:
· Gizlilik ayarlarını kullanın; profilinizi tamamen özel hale getirebilirsiniz.
· Güvenlik ayarlarını kullanın; iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Bu, hesaplarınıza posta, kısa mesaj veya uygulama kimlik doğrulaması sağlar.
· Ne kadar kişisel bilgi paylaştığınıza dikkat edin. Ve mümkünse, onları hesabınızda başkalarından gizleyin.
· Yabancılardan veya alışveriş sayfalarından (en çok kullanılan takip türü) “arkadaş veya takip et” isteklerini kabul etmeyin. Siz bile, kişinin çevrimdışı olarak doğrulamasını istediğini biliyorsunuz.
· Evinizden fotoğraf yayınlamayın. Ayrıca sosyal medya uygulamalarından konum ayarını kapatın.
· Daima güçlü parolalar kullanın.
· Sohbet uygulamalarından son görülme, profil resmi vb. ayarları kapatın.
· Gizlilik yazılımı ve anti-virüs kullanın.
· Herkese açık internet bağlantılarına bağlanmayın (VPN kullanmadığınız sürece)
Birisi sizi çevrimiçi olarak siber takip ederse veya taciz ederse; sizi taciz etmiyorlar çünkü “seni sonsuza kadar seviyorlar”. Genellikle çözmeleri gereken “karanlık” kişisel sorunlardan kaynaklanır. Kısacası profesyonel müdahale gerektiren sorunları var.
Ekran görüntüleri, arama kayıtları ve elinizdeki tüm kanıtlarla yerel yetkililerle iletişime geçin.