Yazılım

“Gizliliğin ihlali konusunda gerçekten endişelenmiyorum çünkü saklayacak bir şeyim yok.”

– Çoğu insan

“İşte e-posta adresim. Eve gittiğinde yapmanı istediğim şey, bana tüm e-posta hesaplarının şifrelerini e-posta ile göndermek, sadece senin adına güzel, saygın bir iş olanın değil, hepsinin şifrelerini, çünkü sadece ne olduğunu trolleyebilmek istiyorum. Çevrimiçi yapıyorsun, okumak istediklerimi oku ve ilginç bulduklarımı yayınla. Ne de olsa kötü bir insan değilseniz, yanlış bir şey yapmıyorsanız, saklayacak hiçbir şeyiniz olmamalıdır.”

– Glenn Greenwald

Glenn Greenwald tarafından verilen ve insanların mahremiyet ve toplu gözetleme konularında neden kendi bakış açılarını gözden geçirmek isteyebileceklerini tartışan klasik bir Ted Talk. Kontrol edin ve kendi sonuçlarına varın. İyi eğlenceler.

Gizlilik nedir ve onu modern siber dünyada nasıl koruyabiliriz?

“Saklayacak bir şeyiniz olmadığı için mahremiyet hakkını umursamadığınızı savunmak, söyleyecek hiçbir şeyiniz olmadığı için ifade özgürlüğünü umursamadığınızı söylemekten farksızdır.”

– E. Snowden

Gizlilik nedir ?

Mahremiyetin sözlük tanımı: “Bir kimsenin başkaları tarafından gözetlenmediği veya rahatsız edilmediği durum.” Kısacası özgürce yaşarken hayatınızı ve düşüncelerinizi başkalarından korumak demektir. Dijital olmayan günlük hayatımızda – gizliliği korumak için birçok yasamız var. Ancak siber dünyanın doğasında var olan tasarımı ve hızlı evrimi nedeniyle; bu aynı paradigma o kadar kolay uygulanmaz. Örneğin, merkezi gözetim eksikliği nedeniyle, birinin dijital gizliliğini korumak için yasalar (ör. GDPR) mevcut olsa da ziyaret ettiğiniz her web sitesi bu yasalara uymayabilir. Günümüz gerçeği şu ki, internette gezinmek, çevrimiçi öğe satın almak, sosyal medyaya katılmak ve hatta çevrimiçi oyunlar oynamak gibi her gün basit şeyler yaparken siber gizliliğiniz risk altındadır.

Neden endişelenmelisiniz?

Veri kazıma: Bir bilgisayar programının, başka bir programdan gelen insan tarafından okunabilir çıktılardan veri çıkardığı bir teknik.

Veri kazıma, e-ticaret şirketleri ve sosyal ağ kuruluşları gibi kuruluşların verilerinizi madenciliği için çok yaygın bir yoldur. Örneğin, ürünlere göz atarken, alışveriş yaparken ve satın alırken; siber varlıklar, benzer ürünleri satın almak üzere görüntülemek için verilerinizi kullanabilir. Ayrıca, siber-kişisel verileriniz (e-posta adresi, kullanıcı adları vb.) ve gerçek hayattaki verileriniz (ev adresi, telefon numarası, tıbbi kayıtlar vb.) de genellikle şirketten şirkete satılır. Verileriniz ticari ve paraya çevrilebilir hale geldi.

Biliyor musun? Çoğu sosyal ağ kuruluşu ve siber şirket, verilerinizi araştırma şirketlerine ve veri toplayıcılara satar. Verileriniz, siyasi kampanyalar, ürün araştırmaları ve hedefli reklamlar aracılığıyla ürünlerin tanıtımı için kullanılabilir.

Kimlik avı: Kullanıcı adları, şifreler, banka bilgileri ve diğer bilgiler gibi güvenli verilerinizi yasa dışı bir şekilde elde etmek için kullanılan kötü niyetli bir siber etkinlik. Kimlik avının amacı, genellikle başlatan tarafın dolandırıcılık faaliyetleri içindir.

Casus yazılım: Bilgisayarınızı günlük etkinlikler için kullanırken veya internette gezinirken verilerinizi elde etmek için kullanılan kötü amaçlı bir çevrimdışı uygulama. Keylogger’lar bir casus yazılım örneğidir. Keylogger, bilgisayardaki tuş vuruşlarını kaydeden bir programdır. Bunu, bir kullanıcı girişini izleyerek ve basılan tüm tuşların günlüğünü tutarak yapar. Günlük bir dosyaya kaydedilebilir veya hatta bir ağ veya internet üzerinden başka bir makineye gönderilebilir. Akılda tutulması gereken şey, bir anahtar kaydedici ile elde edilen bilgilerin – bir bilgisayar korsanının, kullandığınız çeşitli çevrimiçi hizmetler için kullanıcı adlarınızı ve şifrenizi çalıştırabileceğidir.

Kötü Amaçlı Yazılım: Verilerinizi çalan veya bilgisayarınızı iyi niyetli olmayan amaçlarla kullanan kötü amaçlı bir uygulama. Çevrimiçi veya çevrimdışı olabilirler. Bazı örnekler virüsler, truva atları, reklam yazılımları ve solucanlardır.

Yaramaz bir siber dünyada siber gizliliği nasıl koruyabilirsiniz?

Verilerinizi ve gizliliğinizi korumak için proaktif önlemler alma olanağına sahipsiniz. İşte bazı ipuçları:

  • Anti-virüs, anti-spam ve güvenlik duvarları gibi önleyici yazılımlar kullanın.
  • Kişisel verilerinizi herkesin görebileceği şekilde sosyal medyada paylaşmaktan kaçının
  • Harf, rakam ve özel karakterlerden oluşan güçlü parolalar kullanın. Parolalar her zaman en az 20 karakter uzunluğunda olmalıdır.
  • Kişisel verileri daha düşük güvenlikli web sitelerinde ifşa etmekten kaçının. Yalnızca HTTPS web sitelerini kullanın.
  • Güvenilmez web sitelerinden alışveriş yapmaktan kaçının. Fiziksel adreslerini ve telefon numaralarını kontrol etmeye çalışın.
  • Her oturumdan sonra tarama geçmişinizi ve çerezlerinizi temizleyin.
  • Bir VPN kullanın (Sanal Özel Ağ)
  • İnternet tarayıcılarını özel modda kullanın. Bu, web sitelerinin ve tarayıcıların verilerinizi toplamasını önler.

Gizliliğinizi korumak çaba gerektirir. Bununla birlikte, cihazlarınızı açık ve çevrimdışı kullanırken iyi alışkanlıklar edinmek önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Siber gizliliğinizi korumak, fiziksel dünya gizliliğinizi korumak kadar önemlidir. Evinizin kapısını açık tutmazsınız, bunu siber dünyada da yapmayın.