Yazılım

Makine Öğrenimi Pek Çok Fayda Sağlar… Ama Aynı Zamanda Pek Çok Riski de Vardır.

Siber güvenlik ve yapay zeka (AI), teknolojide ayrı yenilikler olarak görülüyordu. Bugün, uzmanlar gelişmiş güvenlik yöntemleri geliştirmek için makine öğrenimini kullandığından siber güvenlik ve yapay zeka el ele gidiyor. Ancak siber suçlular da makine öğrenimi kullanıyor ve güvenlik uzmanlarının yetişebileceğinden daha hızlı yenilik yapıyorlar.

Siber suçlular, makine öğrenimi sağlayan saldırılar geliştirdi ve bunları işletmelere karşı kullanmaya başlıyor. Saldırılar daha karmaşık ve nihayetinde daha başarılı hale geldikçe, bunun tüm endüstriler için önemli etkileri vardır.

Makine Öğrenimi Etkin Saldırılar Nelerdir?

Makine öğrenimi, bilgisayarların belirli görevleri yürütmek üzere özel olarak programlanmadan öğrenme, uyum sağlama ve yanıt verme yeteneğini ifade eder. Siber suçlular bir siber saldırı gerçekleştirmek için bu yapay zeka teknolojisini kullandıklarında, makine öğrenimini etkinleştiren saldırılar gerçekleşir.

Siber saldırılarda makine öğrenimi nasıl kullanılır;

Güvenlik açığı keşfi—hedeflenen ağda bir zayıflık bulma.
İlk istismar – ağa erişim elde etmek için zayıflıktan yararlanma.
Hedefli yararlanma—ağ içindeki güvenlik açıklarını bulma ve bunlardan yararlanma.
Veri hırsızlığı—hassas veya değerli verilerin ağdan kaldırılması.
Parola kaba kuvvet-makine öğrenimi, saldırgana daha kısa parola listeleri vermek için sosyal medyada vb. arama yapmak için kullanır.
Kaçınan kötü amaçlı yazılımlar – saldırgan, antivirüslerden ve diğer güvenlik programlarından gizlenen makine öğrenimi tabanlı kötü amaçlı yazılım kullanır.
Gelişmiş kimlik avı saldırganları, patronunuzu veya aile akrabalarınızı bulmak için makine öğrenimini kullanabilir ve bu bilgileri daha gelişmiş kimlik avı saldırılarında kullanabilir.

Bunlar makine öğrenmesi ile en çok kullanılan tür saldırılardır, yakın gelecekte daha gelişmişlerini mutlaka göreceğiz.