Yazılım

Acı gerçek şu ki Tor gerçekten anonim ve güvenli değil. Web’de gezinirken anonimliğinizi geliştirmek için neden ve neler yapabileceğinizi açıklayalım:

Tor nedir ve kullanıcılara neler sağlar?

Tor (The Onion Router), başlangıçta ABD Donanması ile geliştirilen ve insanların internette anonim olarak gezinmelerini sağlayan dünya çapında bir sunucu ağıydı. Şimdi, asıl amacı çevrimiçi gizlilik araçlarının araştırılması ve geliştirilmesi olan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Onion Router, trafiğinizi farklı düğümler arasında taşıyarak ve bu trafiği şifreleyerek kimliğinizi gizler, böylece size geri izlenmez. IP adresinizi izlemeye çalışan herkes, gerçek IP adresiniz yerine bir Tor düğümü görecektir.

Tor anonimliği ile ilgili sorun nedir?

• İzleme yazılımı varsa (bilgisayarınızda veya ağınızda) Tor bile size %100 anonimlik sağlamaz. Çeşitli araçlar ve yöntemlerle, kötü niyetli kişiler ve kuruluşlar trafiğinizi izlemeye devam edebilir.
• Bazı Tor komut dosyalarında hatalar olabilir. Örneğin, NoScript eklentisinde gerçek IP adresinizi ortaya çıkaran bir hata vardı.
• Çıkış düğümleri izlenebilir. Soğan sitelerinin çoğu https kullanmaz, bu nedenle anonimliğiniz tehlikeye girebilir,
• Web siteleri, gerçek IP adresinizi ortaya çıkaran bazı komut dosyaları (Javascript ör.) çalıştırabilir.
Tor tarayıcı ile nasıl %100 anonimlik elde edebilirim?
• Bir VPN (Sanal Özel Ağ) kullanın. Alternatif olarak, ikincil güvenlik katmanı eklemek için Tor tarayıcısını başlatmak için Proxychains’i kullanabilirsiniz.
• Bir AVS (Anti Virüs) kullanın ve daha da önemlisi gizlilik yazılımına sahip olun.
İyi bir gizlilik aracı olmasına rağmen, Tor mükemmel değildir (her şey gibi), ancak ek güvenlik ve gizlilik yazılımı katmanları ile Tor’u kullanırken gerçekten anonim hale gelebilirsiniz.